Masser af fordybelse og frihed

Kom på efterskole i 10. klasse

Billede_slider_boglig-undervisning

Fra 21/22 tilbyder vi udelukkende 10. klasse

10. klasse på GIE

I 10. klasse er undervisningen i dansk, matematik og engelsk obligatorisk, og de tre fag afsluttes med en skriftlig og mundtlig prøve.

Det, der kendetegner den boglige undervisning på GIE, er at vi arbejder med formativ feedback, der sigter mod at give den enkelte elev de bedst mulige udviklingsbetingelser.

Indholdet er valgt, så det passer ind i efterskoleårshjulet med temaer, der knytter sig til aktuelle begivenheder og elevernes egen livssituation. Læs mere i indholdsplanerne.

Derudover arbejder vi målrettet med trivslen i klassen, for at øge læring og udvikling.

I 10. klasse forbereder du dig til 10. klasseprøven.

Text-image_undervisning

Faciliteter, der bruges i den boglige undervisning

Undervisningslokale
UNDERVISNINGLOKALER - Hos os har hver klasse sit eget lokale, som bliver brugt i de boglige fag
SKOFRIE UNDERVISNINGSLOKALER - Gulvtæppet giver mulighed for anderledes undervisning
UNDERVISNINGLOKALER - Bruges primært til klasseundervisning
Undervisning i Spisehus
SPISEHUSET bruger vi ikke kun til at spise i. Det bliver også brugt til prøveforberedelse, gruppearbejde og meget mere

Mød lærerne

Adam Rosendahl
Engelsk - Badminton
Allan D. Christiansen
Allan Christensen
Fodbold - matematik
Allan Tang
Fitness - dansk
Andreas Knudsen
Andreas Knudsen
Engelsk - kulturfag
Casper Skifter
Fodbold - engelsk
Helle Koefoed
Dansk - Tysk - Engelsk
Henrik Juelsgaard
360 - Matematik - Vejledning
Inge Strandgaard
Dansk - Vejledning
Jens Villemoes
Jens Villemoes
Trivsel - MOT
JEPPE SNITKJÆR MEIER
Jeppe Snitkjær Meier
MTB+ - engelsk - MOT
Kamilla Louise Jensen
Kamilla Louise Jensen
Matematik - Vejledning
Katja Shama Ohrt Andersen
Fitness - Matematik
Lars T. Weber
Fodbold - dansk - trivsel
Lise Aaes Hansen
Lise Aaes Hansen
Dansk - Engelsk
Maria Juul Viskum
Fodbold - matematik
Marie-Louise Wulff
Marie-Louise Wulff
Fitness - eng - dansk - vejl
Martin Maag Nielsen
Martin Maag Nielsen
Håndbold - matematik
Merete Lykke Nørgaard
Merete Lykke Nørgaard
Engelsk - dansk - MOT
Michael Isaksen-Ejby
Michael Isaksen-Ejby
Håndbold - dansk
Pia Rahbek Juelsgaard
Pia Rahbek Juelsgaard
Matematik - tysk - vejl
Rasmus N. Christensen
Rasmus N. Christensen
360 - Matematik - Fysik
Rasmus Stubager
Triatlon - Matematik
Rune Bladt
Fodbold - engelsk - MOT
Thomas Christiansen
Thomas Christiansen
Håndbold - fysik
Thomas Kjær
Thomas Kjær
Badminton - Matematik
Thomas Mailund Mikkelsen
Thomas Mailund Mikkelsen
360 - matematik - fysik/kemi
Tina Kannegaard
Afdelingsleder
Vibeke Zoffmann Jepsen
Vibeke Zoffmann Jepsen
Dansk - eng - tysk - vejl
amba
Værdier

Det du skal vide om værdierne

boglig_undervisning_orange
Boglig undervisning

Undervisning i 10. klasse

ikon_vejledning
Studievejledning

Vi hjælper dig på rette vej

efterskolebussen
Transport

Transport til og fra skolen

ikon_kost
Kost

En sund kost af god kvalitet

ikon_regler
Regler

Regler for opholdet hos os

ikon_under-luppen
Under luppen

Årsplaner, evalueringer etc.

ledige_pladser
Ledige pladser

Se vores ledige pladser

oekonomi1
Økonomi

Elevbetaling og statsstøtte

betingelser
Betingelser

Det med småt

De landsdækkende besøgsdage

Ses vi til Efterskolernes Dag eller Aften?

Image-banner